Polymax - Codetabs - No Problem - Aika - Pro Match - Specific - Codemax - Moxalole - Sb12 - Tuotteet
Lemmikkien hyvinvoinnin uusi AIKA on koittanut.
Biofarmin tutut lemmikkien täydennysrehut (mm. Inupekt Forte, Cartivet+msm) yhdistettiin AIKA-
tuotesarjaksi. Tärkeimpänä ajatuksenamme uudistukselle oli hyvinvointi ja laatuaika, jota jokaisen lemmikin omistajan tulisi lemmikilleen antaa.
Biofarm on yli 30 vuotta toiminut kotimainen, kotimaisessa omistuksessa oleva valmistaja. Biofarmin omat lemmikkieläinvalmisteet tunnistaa uudesta AIKA-ilmeestä. AIKA on lupauksemme laadukkaasta lemmikkien hyvinvointia tukevasta tuotteesta. AIKA on tärkeintä mitä voit lemmikillesi antaa. Lemmikkien hyvinvoinnin uusi AIKA on alkanut.
Miten päästä eroon pahanhajuisesta hengityksestä: peitänkö hajun vai poistanko syyn?
Markkinoilla on paljon tuotteita, joiden väitetään auttavan pahanhajuiseen hengitykseen eli halitoosiin. Jotkin tuotteet ainoastaan peittävät pahat hajut väliaikaisesti, kun taas toiset neutraloivat hajun eli poistavat sen perimmäisen syyn suuontelossa. 1,2
Hajua peittävät tuotteet ovat hyvä ratkaisu silloin, kun ongelma on satunnainen ja ohimenevä — esimerkiksi maustettujen ruokien, kuten sipulin ja valkosipulin,syömisen jälkeen.3 Päivittäiseen pahanhajuiseen hengitykseen niistä ei kuitenkaan ole todellista apua.
Suuressa osassa tapauksista pahanhajuisen hengityksen aiheuttaja on suun bakteereiden tuottamat haihtuvat rikkiyhdisteet. On myös todettu, että hampaiden harjaus ei yksinään riitä poistamaan pahanhajuista hengitystä.
Niinpä hyvä ja perusteellinen suuhygieniarutiini, joka myös auttaa neutralisoimaan näitä pahanhajuisia yhdisteitä, on välttämätön hajun perimmäisen syyn korjaamiseen. 4
SB12-suuvedet sisältävät tehokkaan yhdistelmän klooriheksidiiniä ja sinkkiä. Nämä tehoaineet yhdessä torjuvat pahanhajuisen hengityksen jopa 12 tunnin ajan 5,6. Lisäksi SB12-suuvedet sisältävät natriumfluoridia hampaiden päivittäiseen vahvistamiseen! 7,8 Klooriheksidiini tehostaa sinkin vaikutusta siten, että sinkin on mahdollista helposti sitoutua hajua suussa aiheuttaviin rikkikaasuihin ja muuttaa ne hajuttomiksi yhdisteiksi. Näiden aineiden yhteisvaikutus onkin SB12 -suuveden pitkäkestoisen tehon salaisuus. 6,10
Erityisen koostumuksensa ansiosta SB12-tuotteita — mukaan lukien SB12 Boost purukumeja ja Spray-suusuihketta — on turvallista käyttää päivittäin. Ne eivät aiheuta ikävää metallista jälkimakua tai hampaiden värjäytymistä!
Käyttöohjeet
Annostele SB12 suuvettä pullon korkkiin. Täytä sisäkorkin reunaan saakka, 10 ml/per annos. Purskuttele noin 30-60 sekuntia ja sylje pois. Älä niele. Toista kahdesti päivässä. Nauti raikkaasta hengityksestä 12 tunnin ajan! 5,6. SB12-suuvesiä suositellaan päivittäiseen käyttöön 12 -vuoden iästä lähtien.
Valitse suuvesi joka sopii sinulle
SB12 Mint Menthol — Alkuperäinen, raikkaan mintun ja mentholin makuinen SB12-suuvesi torjuu pahanhajuisen hengityksen perimmäistä syytä. Nauti raikkaasta hengityksestä 12 tunnin ajan! Fluoripitoisuus: 0.05%. Ei sisällä alkoholia.
SB12 Mild —Miedomman makuinen kuin muut SB12-suuvedet, mutta sillä on sama todistettu 12 tunnin teho pahanhajuisen hengityksen perimmäisen syyn torjuntaan. Fluoripitoisuus: 0.05%.
SB12 White — Raikas hengitys ja hampaita valkaiseva vaikutus yhdessä pullossa. Valkaiseva alkoholiton suuvesi, jossa on mieto mintun maku. Torjuu pahan hengityksen perimmäistä syytä 12 tunnin ajan. Hampaita valkaisevan vaikutuksen näet jopa kahden viikon käytön jälkeen, kun käytät sitä kahdesti päivässä! 11 Fluoripitoisuus: 0.2%. Ei sisällä
alkoholia.
SB12 Sensitive — Torjuu pahanhajuisen hengityksen perimmäistä syytä ja suojaa vihlovia hampaita. SB12 Sensitive on kolmitehoinen: se antaa 12 tunnin suojan hengityksen pahaa hajua vastaan, auttaa vähentämään hampaiden herkkyyttä arginiinipitoisuutensa ansiosta 12,13 ja vahvistaa päivittäin hampaita fluorilla. 7,8. Fluoripitoisuus: 0.2%. Ei sisällä alkoholia.
SB12 Duo — Taistelee pahanhajuisen hengityksen perimmäistä syytä vastaan ja sisältää fluoridia hampaiden päivittäiseen vahvistamiseen.SB12 Duo on eukalyptuksen ja mentolin makuinen ja sillä on sama tieteellisesti todistettu koostumus kuin muillakin SB12-suuvesillä. Fluoripitoisuus: 0.2%. Ei sisällä alkoholia.
SB12 Boost purukumit - Sokerittomat, kaksivaikutteiset purukumit. Raikastavat hengitystä tehokkaasti, sinkkiasetaatti vaikuttavana aineena. Purukumit sisältävät fluoria ja ne ovat makeutettu ksylitolilla. Ravintolisä. Saatavana kaksi raikasta makua; Strong Mint ja Eucalyptus White. Suositeltu käyttö: 5 palaa päivässä aikuisille. 12-18-vuotiaat lapset ja nuoret: 2 kpl/vrk. SB12 Boostia suositellaan päivittäiseen käyttöön 12 vuoden iästä lähtien.
SB12 Spray suusuihke - Välittömästi raikas hengitys. SB12 Spray -suusuihke pahanhajuiseen hengitykseen. Alkoholiton tuote, joka on saatavana 15 millilitran pakkauksessa. SB12 Spray sisältää klooriheksidiiniä ja sinkkiä, jotka yhdessä poistavat pahanhajuisen hengityksen. 1-2 suihkausta suuhun, 2-3 kertaa päivässä. Ei alle 12- vuotiaille.
Ota yhteyttä: Oy Conaxess Trade Finland AB, www.conaxesstrade.com/healthcare
Viitteet
1. Thrane PS, Young A, Jonski G, Rölla G. A new mouth rinse combining zinc and chlorhexidinein low
concentrations provides superior efficacy against halitosis compared to existingformulations: A
double-blind clinical study. J Clin Dent.
2. Cortelli JR, Barbosa MDS, Westphal MA. Halitosis: A review of associated factors andtherapeutic
approach. Braz Oral Res. 2008;22(SUPPL.1):44-54. doi:10.1590/S1806-83242008000500007
3. Aylikci B, Çolak H. Halitosis: From diagnosis to management. J Nat Sci Biol Med.2013;4(1):14-23.
doi:10.4103/0976-9668.107255
4. Aung EE, Ueno M, Zaitsu T, Furukawa S, Kawaguchi Y. Effectiveness of three oral
hygieneregimens on oral malodor reduction: A randomized clinical trial. Trials. 2015;16(1):1-
8.doi:10.1186/s13063-015-0549-9
5. Seemann R, Filippi A, Michaelis S, Lauterbach S, John HD, Huismann J. Duration of effect ofthe
mouthwash CB12 for the treatment of intra-oral halitosis: A double-blind, randomised,controlled trial. J
Breath Res. 2016;10(3). doi:10.1088/1752-7155/10/3/036002
6. Young A, Jonski G, Rölla G. Combined effect of zinc ions and cationic antibacterial agents
onintraoral volatile sulphur compounds (VSC). Int Dent J. 2003;53(4): 237-242.doi:10.1111/j.1875-
595X.2003.tb00751.x
7. Storehagen S., Ose N., Midha S.; Dentifrices and mouthwashes Ingredients and their
use.Semesteroppgave 10. semester Kull V99 Seksjon for odontologisk farmakologi ogfarmakoterapi,
Institutt for klinisk odontologi, Det odontologiske fakultet, Universitetet i Oslo (2003)
8.Vrani E., La-Evi A., Mehmedagi A., Uzunovi A.; Formulation Ingredients for toothpastes
andmouthwashes. Bosnian Journal of Basic Medical Sciences 2004; 4(4):51-58
10. Bansal M, Veeresha K, Bansal V. Halitosis: A frequently ignored social condition. J Int SocPrev
Community Dent. 2011;1(1):9. doi:10.4103/2231-0762.86374
11.Gasparri F, Schemehorn BR, Zanardi A. Efficacy of teeth whitening with a Mouthwash: In vitroand
in vivo approaches. J Clin Dent. 2018;29(1):13-17.
12.Miglani S., Aggarwal V., Ahuja B.; Dentin hypersensitivity: Recent trends in management,
J.Conserv. Dent. 2010 Oct-Dec; 13(4): 218–224.
13.Shannon N.; Arginine: New study exposes additional oral health benefits, Dentistry IQ.September
2, 2015